Paint PickerPaintPicker

Get alerted when clearance sales go live at our partner shops

Contrast Paints Compared

473 contrast-style paints from 7 makers — Speedpaint 2.0, Quick Gen Color, Citadel Colour Contrast, Xpress Color and more — compared with each other. These are the ranges the makers sell as one-coat paints: thin, strongly tinted colour for painting over a light undercoat. Prices are the last ones we checked at the shops we track.

Showing 313 of 473 contrast paints with a shop price

Purple Flesh

AK Interactive · Quick Gen Color 18ml

#811C62
+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Reddish Flesh

AK Interactive · Quick Gen Color 18ml

#A9504A
+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Reddish Orange

AK Interactive · Quick Gen Color 18ml

#D35024
+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Rotten Green

AK Interactive · Quick Gen Color 18ml

#86A428
+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Russian Uniform

AK Interactive · Quick Gen Color 18ml

#4F5821
+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Solar Yellow

AK Interactive · Quick Gen Color 18ml

#ECA900
+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Space Dark Green

AK Interactive · Quick Gen Color 18ml

#246454
+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Space Grey

AK Interactive · Quick Gen Color 18ml

#A4A6B5
+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Space Magenta

AK Interactive · Quick Gen Color 18ml

#9E1662
+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Spectral Green

AK Interactive · Quick Gen Color 18ml

#90C35E
+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Turquoise Blue

AK Interactive · Quick Gen Color 18ml

#006285
+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Turquoise Green

AK Interactive · Quick Gen Color 18ml

#006763
+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Ultramarine Blue

AK Interactive · Quick Gen Color 18ml

#233871
+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Warm Orange

AK Interactive · Quick Gen Color 18ml

#F28D1B
+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Warm Yellow

AK Interactive · Quick Gen Color 18ml

#FDC405
+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Winter Grey

AK Interactive · Quick Gen Color 18ml

#778A8E
+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Wood

AK Interactive · Quick Gen Color 18ml

#603019
+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Bile Yellow

AK Interactive · Quick Markers

+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

Black

AK Interactive · Quick Markers

+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

Bone Brown

AK Interactive · Quick Markers

+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

Demon Purple

AK Interactive · Quick Markers

+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

Desert Sand

AK Interactive · Quick Markers

Matte
+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

Grey Shadow

AK Interactive · Quick Markers

Matte
+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

Human Flesh

AK Interactive · Quick Markers

Matte
+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

Ice Blue

AK Interactive · Quick Markers

Matte
+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

Infernal Red

AK Interactive · Quick Markers

+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

Jade Green

AK Interactive · Quick Markers

+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

Leaf Green

AK Interactive · Quick Markers

+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

Necromancer Purple

AK Interactive · Quick Markers

+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

Night Blue

AK Interactive · Quick Markers

+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

Orange Brown

AK Interactive · Quick Markers

+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

Orange

AK Interactive · Quick Markers

+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

Power Blue

AK Interactive · Quick Markers

Base
+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

Putrid White

AK Interactive · Quick Markers

+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

SPACE YELLOW

AK Interactive · Quick Markers

+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

STRONG GREY

AK Interactive · Quick Markers

+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

Turquoise Blue

AK Interactive · Quick Markers

+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

Turquoise Green

AK Interactive · Quick Markers

Matte
+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

Vivid Green

AK Interactive · Quick Markers

+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

Warm Yellow

AK Interactive · Quick Markers

+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

White Shadow

AK Interactive · Quick Markers

Matte
+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

Wood

AK Interactive · Quick Markers

+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

Acid Green Dip

Green Stuff World · Dipping Inks

#455C0EShade
+ Add to Basket
C$9.99at Tistaminis · eBay· priced 5 Jul
Paint

Amberglow Dip

Green Stuff World · Dipping Inks

#642D0FShade
+ Add to Basket
C$9.99at Tistaminis · eBay· priced 5 Jul
Paint

Azure Dip

Green Stuff World · Dipping Inks

#094448Shade
+ Add to Basket
C$9.99at Tistaminis · eBay· priced 5 Jul
Paint

Burgundy Dip

Green Stuff World · Dipping Inks

#4F2330Shade
+ Add to Basket
C$9.99at Tistaminis · eBay· priced 5 Jul
Paint

Cool Blue Dip

Green Stuff World · Dipping Inks

#387971Shade
+ Add to Basket
C$9.99at Tistaminis · eBay· priced 5 Jul
Paint

Deep Black Dip

Green Stuff World · Dipping Inks

#252525Shade
+ Add to Basket
C$9.99at Tistaminis · eBay· priced 5 Jul
Paint

Which products count as contrast paints is decided one range at a time from what the maker sells the range as, not by matching the word "contrast" in a name. Washes and inks are different products and are not listed here; nor are undercoats, which have their own comparison: primers compared. Browse every paint range.