Paint PickerPaintPicker

Get alerted when clearance sales go live at our partner shops

Contrast Paints Compared

473 contrast-style paints from 7 makers — Speedpaint 2.0, Quick Gen Color, Citadel Colour Contrast, Xpress Color and more — compared with each other. These are the ranges the makers sell as one-coat paints: thin, strongly tinted colour for painting over a light undercoat. Prices are the last ones we checked at the shops we track.

Showing 313 of 473 contrast paints with a shop price

Enchanted Steel

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#4F595BMetallic
+ Add to Basket
C$5.25at Tistaminis · eBay· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Fire Drake

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#D2916BContrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Forest Sprite

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#6FA045Contrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Ghillie Dew

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#90AC23Contrast
+ Add to Basket
C$5.25at Tistaminis · eBay· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Ghoul Green

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#44A963Contrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 2 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Glittering Loot

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#836608Contrast
+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Goddess Glow

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#9A5751Contrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Golden Armour

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#714808Metallic
+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Gunner Camo

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#325141Contrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Highlord Blue

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#1B5682Contrast
+ Add to Basket
fromC$5.99· compare 2 shops· priced 15 Sep
Paint

C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Hive Dweller Purple

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#57366BContrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 2 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Hoard Bronze

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#867240Metallic
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 2 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Howling Sand

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#CECFB0Contrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 4 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Lizardfolk Cyan

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#39989CContrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 2 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Maggot Skin

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#CBC861Contrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Maize Yellow

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#F6D31FContrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Malignant Green

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#BECB3DContrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Moody Mauve

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#A14F7DContrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Moonlake Coral

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#A5396DContrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Mummified Grime

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#666748Contrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 2 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Murder Scene

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#6E2A39Contrast
+ Add to Basket
C$5.25at Tistaminis · eBay· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Noble Skin

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#4F493DContrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 2 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Nuclear Sunrise

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#E56F25Contrast
+ Add to Basket
C$5.99at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Occultist Cloak

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#30323EContrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Ochre Clay

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#B8A936Contrast
+ Add to Basket
fromC$5.99· compare 2 shops· priced 15 Sep
Paint

C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Pastel Indigo

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#9FBCDAContrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 4 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Pastel Lavender

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#D5BFD4Contrast
+ Add to Basket
C$5.25at Tistaminis · eBay· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Pastel Salmon

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#F3C498Contrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Pastel Seafoam

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#B8D7C8Contrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 2 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Pastel Yellow

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#F6E178Contrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Peachy Flesh

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#EDA668Contrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Periwinkle Purple

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#585396Contrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 4 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Poppy Red

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#C8453BContrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 2 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Princess Pink

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#E29FB0Contrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 2 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Purple Alchemy

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#AE3F6AContrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Raging Sea

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#1B95A4Contrast
+ Add to Basket
C$5.25at Tistaminis · eBay· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Rigor Mortis

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#ADAD6FContrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Royal Robes

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#5363A1Contrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 2 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Ruddy Fur

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#9D4925Contrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 2 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Satchel Brown

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#583D32Contrast
+ Add to Basket
C$5.25at Tistaminis · eBay· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Shamrock Green

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#60AB2CContrast
+ Add to Basket
C$5.25at Tistaminis · eBay· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Slaughter Red

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#7B191BContrast
+ Add to Basket
C$5.25at Tistaminis · eBay· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Talos Bronze

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#6B3B27Metallic
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Thunderbird Blue

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#66B797Contrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Tidal Wave

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#1278B6Contrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Tyrian Navy

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#2A414FContrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 2 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Warrior Skin

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#A37051Contrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 2 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Absolution Green

Army Painter · Speedpaint Marker

#22311FContrast
+ Add to Basket
C$18.16at Perrysmart · eBay· priced 5 Jul
Paint

Which products count as contrast paints is decided one range at a time from what the maker sells the range as, not by matching the word "contrast" in a name. Washes and inks are different products and are not listed here; nor are undercoats, which have their own comparison: primers compared. Browse every paint range.