473 contrast-style paints from 7 makers — Speedpaint 2.0, Quick Gen Color, Citadel Colour Contrast, Xpress Color and more — compared with each other. These are the ranges the makers sell as one-coat paints: thin, strongly tinted colour for painting over a light undercoat. Prices are the last ones we checked at the shops we track.
Caribbean Ocean Army Painter · Speedpaint Marker
at Perrysmart · eBay → · priced 5 Jul Perrysmart · eBay · Speedpaint Marker C$18.16 › (opens Perrysmart · eBay in a new tab) Buy at Perrysmart · eBay → (opens Perrysmart · eBay in a new tab) Paint Familiar Pink Army Painter · Speedpaint Marker
at Torchlight → Torchlight · Speedpaint Marker C$7.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint Gravelord Grey Army Painter · Speedpaint Marker
at Torchlight → Torchlight · Speedpaint Marker C$7.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint Hardened Leather Army Painter · Speedpaint Marker
at Torchlight → Torchlight · Speedpaint Marker C$7.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint Holy White Army Painter · Speedpaint Marker
at Torchlight → Torchlight · Speedpaint Marker C$7.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint Magic Blue Army Painter · Speedpaint Marker
at Torchlight → Torchlight · Speedpaint Marker C$7.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint Orc Skin Army Painter · Speedpaint Marker
at Torchlight → Torchlight · Speedpaint Marker C$7.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint Polished Silver Army Painter · Speedpaint Marker
at Torchlight → Torchlight · Speedpaint Marker C$7.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint Purple Swarm Army Painter · Speedpaint Marker
at Torchlight → Torchlight · Speedpaint Marker C$7.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint Sand Golem Army Painter · Speedpaint Marker
at Perrysmart · eBay → · priced 5 Jul Perrysmart · eBay · Speedpaint Marker C$18.16 › (opens Perrysmart · eBay in a new tab) Buy at Perrysmart · eBay → (opens Perrysmart · eBay in a new tab) Paint Zealot Yellow Army Painter · Speedpaint Marker
at Torchlight → Torchlight · Speedpaint Marker C$7.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint Bile Yellow AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Black AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Blue Black AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Bluish Grey AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Bronze AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Brown Black AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
#23160D Base + Add to Basket ▼
at Torchlight → Torchlight · Quick Gen C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Cold Steel AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Crimson Red AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Dark Flesh AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Dark Leather AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Dark Steel AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Demon Purple AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Desert Sand AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Desert Yellow AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Dirty Grey AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Dirty Yellow AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Dwarf Flesh AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Field Grey AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
#474433 Base + Add to Basket ▼
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Forest Green AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
#37321E Base + Add to Basket ▼
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
German Grey AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Gold AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Human Flesh AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Ice Blue AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Jade Green AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Lavender AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Leaf Green AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Leather AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Light Yellow AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Necromancer Purple AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Night Blue AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Old Gold AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Orange Brown AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
#A8773C Base + Add to Basket ▼
at Torchlight → Torchlight · Quick Gen C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Orange AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Pink Flesh AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Plague Yellow AK Interactive · Quick Gen Color 18ml
at Torchlight → · priced 15 Sep Torchlight C$5.99 › (opens Torchlight in a new tab) Buy at Torchlight → (opens Torchlight in a new tab) Paint C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml
Which products count as contrast paints is decided one range at a time from what the maker sells the range as, not by matching the word "contrast" in a name. Washes and inks are different products and are not listed here; nor are undercoats, which have their own comparison: primers compared . Browse every paint range .