Paint PickerPaintPicker

Get alerted when clearance sales go live at our partner shops

Contrast Paints Compared

473 contrast-style paints from 7 makers — Speedpaint 2.0, Quick Gen Color, Citadel Colour Contrast, Xpress Color and more — compared with each other. These are the ranges the makers sell as one-coat paints: thin, strongly tinted colour for painting over a light undercoat. Prices are the last ones we checked at the shops we track.

Showing 313 of 473 contrast paints with a shop price

Magos Purple

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#94658D
+ Add to Basket
fromC$9.40· compare 3 shops· priced 15 Sep
Paint

C$0.52/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Mantis Warriors Green

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#5D893D
+ Add to Basket
fromC$8.00· compare 2 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.44/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Militarum Green

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#7B8426
+ Add to Basket
fromC$9.40· compare 3 shops· priced 15 Sep
Paint

C$0.52/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Nazdreg Yellow

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#936800
+ Add to Basket
fromC$9.40· compare 3 shops· priced 15 Sep
Paint

C$0.52/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Ork Flesh

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#006823
+ Add to Basket
C$9.40at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

C$0.52/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Plaguebearer Flesh

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#909C52
+ Add to Basket
fromC$9.40· compare 3 shops· priced 15 Sep
Paint

C$0.52/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Pylar Glacier

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#3AAFE4
+ Add to Basket
fromC$8.00· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.44/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Ratling Grime

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#66605E
+ Add to Basket
fromC$8.00· compare 4 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.44/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Shyish Purple

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#3B2050
+ Add to Basket
fromC$9.40· compare 3 shops· priced 15 Sep
Paint

C$0.52/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Sigvald Burgundy

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#6D004E
+ Add to Basket
fromC$8.00· compare 4 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.44/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Skeleton Horde

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#BEB18D
+ Add to Basket
fromC$9.40· compare 4 shops· priced 15 Sep
Paint

C$0.52/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Snakebite Leather

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#83571E
+ Add to Basket
fromC$9.40· compare 2 shops· priced 15 Sep
Paint

C$0.52/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Space Wolves Grey

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#476C8C
+ Add to Basket
fromC$9.40· compare 3 shops· priced 15 Sep
Paint

C$0.52/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Stormfiend

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#00517D
+ Add to Basket
fromC$8.00· compare 4 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.44/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Striking Scorpion Green

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#09803B
+ Add to Basket
fromC$8.00· compare 5 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.44/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Talassar Blue

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#004F8D
+ Add to Basket
fromC$9.40· compare 3 shops· priced 15 Sep
Paint

C$0.52/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Terradon Turquoise

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#006B7A
+ Add to Basket
fromC$9.40· compare 2 shops· priced 15 Sep
Paint

C$0.52/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Ultramarines Blue

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#142C5E
+ Add to Basket
fromC$9.40· compare 3 shops· priced 15 Sep
Paint

C$0.52/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Volupus Pink

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#71012A
+ Add to Basket
fromC$9.40· compare 3 shops· priced 15 Sep
Paint

C$0.52/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Warp Lightning

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#007234
+ Add to Basket
C$9.40at Torchlight· priced 15 Sep
Paint

C$0.52/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Wyldwood

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#513631
+ Add to Basket
fromC$9.40· compare 2 shops· priced 15 Sep
Paint

C$0.52/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Camo Cloak

Army Painter · Speedpaint (1.0) 18ml

#5A713BContrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 2 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Cloudburst Blue

Army Painter · Speedpaint (1.0) 18ml

#3C4258Contrast
+ Add to Basket
C$5.25at Tistaminis · eBay· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Highlord Blue

Army Painter · Speedpaint (1.0) 18ml

#1B5682Contrast
+ Add to Basket
fromC$5.99· compare 2 shops· priced 15 Sep
Paint

C$0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Hive Dweller Purple

Army Painter · Speedpaint (1.0) 18ml

#57366BContrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 2 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Malignant Green

Army Painter · Speedpaint (1.0) 18ml

#BECB3DContrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Purple Alchemy

Army Painter · Speedpaint (1.0) 18ml

#AE3F6AContrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Slaughter Red

Army Painter · Speedpaint (1.0) 18ml

#7B191BContrast
+ Add to Basket
C$5.25at Tistaminis · eBay· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Aged Hide

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#D56C4FContrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Algae Green

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#9CAA53Contrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 2 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Ancient Honey

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#EBBD21Contrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Ashen Stone

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#B3B9B9Contrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 4 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Aztec Gold

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#62732FMetallic
+ Add to Basket
C$5.25at Tistaminis · eBay· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Beowulf Blue

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#0C3F80Contrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 2 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Blinding Light

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#F5F4EFContrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 4 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Bony Matter

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#B69471Contrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 2 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Brazen Copper

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#6A3D37Metallic
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 2 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Bright Red

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#E15A3DContrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Broadsword Silver

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#595854Metallic
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Brownish Decay

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#7B6C33Contrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 2 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Burnished Red

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#633B33Contrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Burnt Moss

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#4D5A50Contrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 4 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Camo Cloak

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#5A713BContrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 2 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Carmine Dragon

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#DC3058Contrast
+ Add to Basket
C$5.25at Tistaminis · eBay· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Charming Chartreuse

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#C9CF47Contrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Cloudburst Blue

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#3C4258Contrast
+ Add to Basket
C$5.25at Tistaminis · eBay· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Desolate Brown

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#7A703BContrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Dusk Red

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#603E3DContrast
+ Add to Basket
fromC$5.25· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

C$0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Which products count as contrast paints is decided one range at a time from what the maker sells the range as, not by matching the word "contrast" in a name. Washes and inks are different products and are not listed here; nor are undercoats, which have their own comparison: primers compared. Browse every paint range.