Paint PickerPaintPicker

Get alerted when clearance sales go live at our partner shops

Contrast Paints Compared

473 contrast-style paints from 7 makers — Speedpaint 2.0, Quick Gen Color, Citadel Colour Contrast, Xpress Color and more — compared with each other. These are the ranges the makers sell as one-coat paints: thin, strongly tinted colour for painting over a light undercoat. Prices are the last ones we checked at the shops we track.

Showing 209 of 473 contrast paints with a shop price

Royal Robes

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#5363A1Contrast
+ Add to Basket
fromA$7.99· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

A$0.44/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Ruddy Fur

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#9D4925Contrast
+ Add to Basket
fromA$7.99· compare 2 shops· priced 5 Jul
Paint

A$0.44/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Sand Golem

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#CB9413Contrast
+ Add to Basket
A$7.99at Dice Arcade · eBay· priced 5 Jul
Paint

A$0.44/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Satchel Brown

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#583D32Contrast
+ Add to Basket
A$8.99at Frontline Hobbies · eBay· priced 5 Jul
Paint

A$0.50/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Shamrock Green

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#60AB2CContrast
+ Add to Basket
A$8.99at Frontline Hobbies · eBay· priced 5 Jul
Paint

A$0.50/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Slaughter Red

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#7B191BContrast
+ Add to Basket
A$7.99at Dice Arcade · eBay· priced 5 Jul
Paint

A$0.44/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Talos Bronze

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#6B3B27Metallic
+ Add to Basket
fromA$7.99· compare 2 shops· priced 5 Jul
Paint

A$0.44/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Thunderbird Blue

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#66B797Contrast
+ Add to Basket
fromA$7.99· compare 2 shops· priced 5 Jul
Paint

A$0.44/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Tidal Wave

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#1278B6Contrast
+ Add to Basket
fromA$7.99· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

A$0.44/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Tyrian Navy

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#2A414FContrast
+ Add to Basket
fromA$7.99· compare 2 shops· priced 5 Jul
Paint

A$0.44/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Warrior Skin

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#A37051Contrast
+ Add to Basket
fromA$7.99· compare 2 shops· priced 5 Jul
Paint

A$0.44/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Zealot Yellow

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#F4D008Contrast
+ Add to Basket
A$7.99at Dice Arcade · eBay· priced 5 Jul
Paint

A$0.44/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Absolution Green

Army Painter · Speedpaint Marker

#22311FContrast
+ Add to Basket
A$20.09at Perrysmart · eBay· priced 5 Jul
Paint

Caribbean Ocean

Army Painter · Speedpaint Marker

#09A6B5Contrast
+ Add to Basket
A$20.09at Perrysmart · eBay· priced 5 Jul
Paint

Crusader Skin

Army Painter · Speedpaint Marker

#EB9A5BContrast
+ Add to Basket
A$16.38at Perrysmart · eBay· priced 5 Jul
Paint

Grim Black

Army Painter · Speedpaint Marker

#161511Contrast
+ Add to Basket
A$20.09at Perrysmart · eBay· priced 5 Jul
Paint

Sand Golem

Army Painter · Speedpaint Marker

#CB9413Contrast
+ Add to Basket
A$20.09at Perrysmart · eBay· priced 5 Jul
Paint

Which products count as contrast paints is decided one range at a time from what the maker sells the range as, not by matching the word "contrast" in a name. Washes and inks are different products and are not listed here; nor are undercoats, which have their own comparison: primers compared. Browse every paint range.