Paint PickerPaintPicker

Get alerted when clearance sales go live at our partner shops

Contrast Paints Compared

473 contrast-style paints from 7 makers — Speedpaint 2.0, Quick Gen Color, Citadel Colour Contrast, Xpress Color and more — compared with each other. These are the ranges the makers sell as one-coat paints: thin, strongly tinted colour for painting over a light undercoat. Prices are the last ones we checked at the shops we track.

Showing 324 of 473 contrast paints with a shop price

Armor Green

Vallejo · Xpress Color 18ml

#1E462BContrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Bag of Bones

Vallejo · Xpress Color 18ml

#C1A16EContrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Battledress Brown

Vallejo · Xpress Color 18ml

#5D4C32Contrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Black Lotus

Vallejo · Xpress Color 18ml

#302627Contrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Camouflage Green

Vallejo · Xpress Color 18ml

#6D6127Base
+ Add to Basket
$4.09at Burbank's · eBay· priced 5 Jul
Paint

$0.23/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Cardinal Purple

Vallejo · Xpress Color 18ml

#C81928Contrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Caribbean Turquoise

Vallejo · Xpress Color 18ml

#005961Contrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Chameleon Orange

Vallejo · Xpress Color 18ml

#CE652EContrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Commando Green

Vallejo · Xpress Color 18ml

#3E4F3CContrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Copper Brown

Vallejo · Xpress Color 18ml

#532C25Contrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Deep Purple

Vallejo · Xpress Color 18ml

#6F2B42Contrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Demonic Skin

Vallejo · Xpress Color 18ml

#965C58Contrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Desert Ochre

Vallejo · Xpress Color 18ml

#9D6729Contrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 4 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Dwarf Skin

Vallejo · Xpress Color 18ml

#D99169Base
+ Add to Basket
from$4.09· compare 4 shops· priced 5 Jul
Paint

$0.23/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Fairy Skin

Vallejo · Xpress Color 18ml

#CA8774Contrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Fluid Pink

Vallejo · Xpress Color 18ml

#C06793Contrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Forest Green

Vallejo · Xpress Color 18ml

#055D2BBase
+ Add to Basket
from$3.79· compare 4 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Gloomy Violet

Vallejo · Xpress Color 18ml

#402F59Contrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Greasy Black

Vallejo · Xpress Color 18ml

#413736Contrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Iceberg Grey

Vallejo · Xpress Color 18ml

#42576CContrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 4 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Imperial Yellow

Vallejo · Xpress Color 18ml

#F59F2EContrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Khaki Drill

Vallejo · Xpress Color 18ml

#C7945BContrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 3 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Landser Grey

Vallejo · Xpress Color 18ml

#524F48Contrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Lizard Green

Vallejo · Xpress Color 18ml

#223A2CContrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Mahogany

Vallejo · Xpress Color 18ml

#503D39
+ Add to Basket
from$4.09· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

$0.23/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Martian Orange

Vallejo · Xpress Color 18ml

#CD4619Contrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Military Yellow

Vallejo · Xpress Color 18ml

#937626Matte
+ Add to Basket
$4.09at Burbank's · eBay· priced 5 Jul
Paint

$0.23/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Muddy Ground

Vallejo · Xpress Color 18ml

#452E28Contrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 4 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Mummy White

Vallejo · Xpress Color 18ml

#CFB496Contrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Mystic Blue

Vallejo · Xpress Color 18ml

#004A87Contrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Nuclear Yellow

Vallejo · Xpress Color 18ml

#DD9213Contrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Omega Blue

Vallejo · Xpress Color 18ml

#3A365BContrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Orc Skin

Vallejo · Xpress Color 18ml

#5E752DContrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Plague Green

Vallejo · Xpress Color 18ml

#4C4D2EContrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Plasma Red

Vallejo · Xpress Color 18ml

#A52822Contrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Rotten Flesh

Vallejo · Xpress Color 18ml

#89763BContrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Snake Green

Vallejo · Xpress Color 18ml

#015A46Contrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Space Grey

Vallejo · Xpress Color 18ml

#2D5A5DContrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Starship Steel

Vallejo · Xpress Color 18ml

#517375Contrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 4 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Storm Blue

Vallejo · Xpress Color 18ml

#303A7FContrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Tanned Skin

Vallejo · Xpress Color 18ml

#81452DContrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 3 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Templar White

Vallejo · Xpress Color 18ml

#CCCECDContrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Troll Green

Vallejo · Xpress Color 18ml

#015E32Contrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Twilight Rose

Vallejo · Xpress Color 18ml

#774755Contrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Vampiric Purple

Vallejo · Xpress Color 18ml

#492857Contrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Velvet Red

Vallejo · Xpress Color 18ml

#81282EContrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Wagram Blue

Vallejo · Xpress Color 18ml

#014461Contrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Wasteland Brown

Vallejo · Xpress Color 18ml

#684527Contrast
+ Add to Basket
from$3.79· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Which products count as contrast paints is decided one range at a time from what the maker sells the range as, not by matching the word "contrast" in a name. Washes and inks are different products and are not listed here; nor are undercoats, which have their own comparison: primers compared. Browse every paint range.