Paint PickerPaintPicker

Get alerted when clearance sales go live at our partner shops

Contrast Paints Compared

473 contrast-style paints from 7 makers — Speedpaint 2.0, Quick Gen Color, Citadel Colour Contrast, Xpress Color and more — compared with each other. These are the ranges the makers sell as one-coat paints: thin, strongly tinted colour for painting over a light undercoat. Prices are the last ones we checked at the shops we track.

Showing 324 of 473 contrast paints with a shop price

Pastel Seafoam

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#B8D7C8Contrast
+ Add to Basket
from$4.49· compare 4 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.25/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Pastel Yellow

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#F6E178Contrast
+ Add to Basket
from$4.49· compare 4 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.25/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Peachy Flesh

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#EDA668Contrast
+ Add to Basket
from$4.49· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.25/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Periwinkle Purple

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#585396Contrast
+ Add to Basket
from$4.49· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.25/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Plasmatic Bolt

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#00816CContrast
+ Add to Basket
from$4.49· compare 4 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.25/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Polished Silver

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#888782Metallic
+ Add to Basket
from$5.39· compare 2 shops· priced 5 Jul
Paint

$0.30/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Poppy Red

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#C8453BContrast
+ Add to Basket
from$4.49· compare 3 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.25/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Princess Pink

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#E29FB0Contrast
+ Add to Basket
from$4.49· compare 4 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.25/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Purple Alchemy

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#AE3F6AContrast
+ Add to Basket
from$4.49· compare 5 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.25/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Purple Swarm

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#653483Contrast
+ Add to Basket
from$5.39· compare 2 shops· priced 5 Jul
Paint

$0.30/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Raging Sea

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#1B95A4Contrast
+ Add to Basket
from$4.49· compare 3 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.25/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Rigor Mortis

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#ADAD6FContrast
+ Add to Basket
from$4.49· compare 4 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.25/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Royal Robes

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#5363A1Contrast
+ Add to Basket
from$4.49· compare 4 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.25/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Ruddy Fur

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#9D4925Contrast
+ Add to Basket
from$4.49· compare 3 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.25/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Runic Grey

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#557989Contrast
+ Add to Basket
from$4.76· compare 2 shops· priced 13 Sep
Paint

$0.26/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Sand Golem

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#CB9413Contrast
+ Add to Basket
from$4.76· compare 2 shops· priced 13 Sep
Paint

$0.26/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Satchel Brown

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#583D32Contrast
+ Add to Basket
from$4.49· compare 3 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.25/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Shamrock Green

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#60AB2CContrast
+ Add to Basket
from$4.49· compare 3 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.25/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Slaughter Red

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#7B191BContrast
+ Add to Basket
from$4.49· compare 3 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.25/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Talos Bronze

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#6B3B27Metallic
+ Add to Basket
from$4.75· compare 4 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.26/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Thunderbird Blue

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#66B797Contrast
+ Add to Basket
from$4.49· compare 4 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.25/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Tidal Wave

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#1278B6Contrast
+ Add to Basket
from$4.49· compare 4 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.25/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Tyrian Navy

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#2A414FContrast
+ Add to Basket
from$4.76· compare 3 shops· priced 13 Sep
Paint

$0.26/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Warrior Skin

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#A37051Contrast
+ Add to Basket
from$4.49· compare 3 shops· priced 1 Sep
Paint

$0.25/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Zealot Yellow

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#F4D008Contrast
+ Add to Basket
from$4.76· compare 2 shops· priced 13 Sep
Paint

$0.26/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Absolution Green

Army Painter · Speedpaint Marker

#22311FContrast
+ Add to Basket
$13.09at Perrysmart · eBay· priced 5 Jul
Paint

Caribbean Ocean

Army Painter · Speedpaint Marker

#09A6B5Contrast
+ Add to Basket
$13.09at Perrysmart · eBay· priced 5 Jul
Paint

Crusader Skin

Army Painter · Speedpaint Marker

#EB9A5BContrast
+ Add to Basket
$10.67at Perrysmart · eBay· priced 5 Jul
Paint

Grim Black

Army Painter · Speedpaint Marker

#161511Contrast
+ Add to Basket
$13.09at Perrysmart · eBay· priced 5 Jul
Paint

Sand Golem

Army Painter · Speedpaint Marker

#CB9413Contrast
+ Add to Basket
$13.09at Perrysmart · eBay· priced 5 Jul
Paint

Acid Green Dip

Green Stuff World · Dipping Inks

#455C0EShade
+ Add to Basket
from$2.83· compare 2 shops· priced 2 Sep
Paint

Amberglow Dip

Green Stuff World · Dipping Inks

#642D0FShade
+ Add to Basket
from$2.83· compare 2 shops· priced 2 Sep
Paint

Azure Dip

Green Stuff World · Dipping Inks

#094448Shade
+ Add to Basket
from$2.83· compare 2 shops· priced 2 Sep
Paint

Blue Glacier Dip

Green Stuff World · Dipping Inks

#53A7CBShade
+ Add to Basket
$2.83at Green Stuff World· priced 2 Sep
Paint

Burgundy Dip

Green Stuff World · Dipping Inks

#4F2330Shade
+ Add to Basket
from$2.83· compare 2 shops· priced 2 Sep
Paint

Cool Blue Dip

Green Stuff World · Dipping Inks

#387971Shade
+ Add to Basket
$2.83at Green Stuff World· priced 2 Sep
Paint

Deep Black Dip

Green Stuff World · Dipping Inks

#252525Shade
+ Add to Basket
$2.83at Green Stuff World· priced 2 Sep
Paint

Dusty Blue Dip

Green Stuff World · Dipping Inks

#2C4655Shade
+ Add to Basket
from$2.83· compare 2 shops· priced 2 Sep
Paint

Elfwood Brown Dip

Green Stuff World · Dipping Inks

#4C361FShade
+ Add to Basket
from$2.83· compare 2 shops· priced 2 Sep
Paint

Garnet Purple Dip

Green Stuff World · Dipping Inks

#712F53Shade
+ Add to Basket
$2.83at Green Stuff World· priced 2 Sep
Paint

Glorious Magenta Dip

Green Stuff World · Dipping Inks

#7A2E4AShade
+ Add to Basket
from$2.53· compare 2 shops· priced 2 Sep
Paint

Goth Skin Dip

Green Stuff World · Dipping Inks

#632D2BShade
+ Add to Basket
$2.83at Green Stuff World· priced 2 Sep
Paint

Green Ghost Dip

Green Stuff World · Dipping Inks

#1D5113Shade
+ Add to Basket
$2.83at Green Stuff World· priced 2 Sep
Paint

Green Shark Skin Dip

Green Stuff World · Dipping Inks

#004542Shade
+ Add to Basket
$2.53at Green Stuff World· priced 2 Sep
Paint

Grey Mist Dip

Green Stuff World · Dipping Inks

#787878Shade
+ Add to Basket
$2.83at Green Stuff World· priced 2 Sep
Paint

Hulky Green Dip

Green Stuff World · Dipping Inks

#094625Shade
+ Add to Basket
from$2.53· compare 2 shops· priced 2 Sep
Paint

Indigo Blue Dip

Green Stuff World · Dipping Inks

#1C2F59Shade
+ Add to Basket
from$2.83· compare 2 shops· priced 2 Sep
Paint

Limelight Dip

Green Stuff World · Dipping Inks

#605A02Shade
+ Add to Basket
$2.83at Green Stuff World· priced 2 Sep
Paint

Which products count as contrast paints is decided one range at a time from what the maker sells the range as, not by matching the word "contrast" in a name. Washes and inks are different products and are not listed here; nor are undercoats, which have their own comparison: primers compared. Browse every paint range.