Paint PickerPaintPicker

Get alerted when clearance sales go live at our partner shops

Contrast Paints Compared

473 contrast-style paints from 7 makers — Speedpaint 2.0, Quick Gen Color, Citadel Colour Contrast, Xpress Color and more — compared with each other. These are the ranges the makers sell as one-coat paints: thin, strongly tinted colour for painting over a light undercoat. Prices are the last ones we checked at the shops we track.

Showing 353 of 473 contrast paints with a shop price

Burnt Moss

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#4D5A50Contrast
+ Add to Basket
from€2.94· compare 8 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Camo Cloak

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#5A713BContrast
+ Add to Basket
from€2.94· compare 7 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Caribbean Ocean

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#09A6B5Contrast
+ Add to Basket
from€3.70· compare 4 shops· priced 16 Sep
Paint

€0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Carmine Dragon

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#DC3058Contrast
+ Add to Basket
from€2.94· compare 7 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Charming Chartreuse

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#C9CF47Contrast
+ Add to Basket
from€2.94· compare 8 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Cloudburst Blue

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#3C4258Contrast
+ Add to Basket
from€2.94· compare 7 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Crusader Skin

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#EB9A5BContrast
+ Add to Basket
from€4.30· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

€0.24/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Dark Wood

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#482D1AContrast
+ Add to Basket
from€3.70· compare 3 shops· priced 16 Sep
Paint

€0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Desolate Brown

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#7A703BContrast
+ Add to Basket
from€2.94· compare 8 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Dusk Red

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#603E3DContrast
+ Add to Basket
from€2.94· compare 7 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Enchanted Steel

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#4F595BMetallic
+ Add to Basket
from€2.94· compare 8 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Familiar Pink

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#D62F7FContrast
+ Add to Basket
from€4.30· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

€0.24/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Fire Drake

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#D2916BContrast
+ Add to Basket
from€2.94· compare 8 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Fire Giant Orange

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#BE3F20Contrast
+ Add to Basket
from€3.70· compare 4 shops· priced 16 Sep
Paint

€0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Forest Sprite

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#6FA045Contrast
+ Add to Basket
from€2.94· compare 8 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Ghillie Dew

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#90AC23Contrast
+ Add to Basket
from€2.94· compare 7 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Ghoul Green

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#44A963Contrast
+ Add to Basket
from€2.94· compare 7 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Glittering Loot

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#836608Contrast
+ Add to Basket
from€2.94· compare 8 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Goddess Glow

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#9A5751Contrast
+ Add to Basket
from€2.94· compare 8 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Golden Armour

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#714808Metallic
+ Add to Basket
from€2.94· compare 8 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Gravelord Grey

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#44474CContrast
+ Add to Basket
from€3.70· compare 3 shops· priced 16 Sep
Paint

€0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Grim Black

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#161511Contrast
+ Add to Basket
from€4.30· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

€0.24/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Gunner Camo

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#325141Contrast
+ Add to Basket
from€2.94· compare 7 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Hardened Leather

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#8C501EContrast
+ Add to Basket
from€3.70· compare 3 shops· priced 16 Sep
Paint

€0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Highlord Blue

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#1B5682Contrast
+ Add to Basket
from€2.94· compare 7 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Hive Dweller Purple

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#57366BContrast
+ Add to Basket
from€2.94· compare 7 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Hoard Bronze

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#867240Metallic
+ Add to Basket
from€2.94· compare 8 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Holy White

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#FFFFFFContrast
+ Add to Basket
from€4.30· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

€0.24/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Hoplite Gold

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#907317Metallic
+ Add to Basket
from€3.70· compare 4 shops· priced 16 Sep
Paint

€0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Howling Sand

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#CECFB0Contrast
+ Add to Basket
from€2.94· compare 8 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Lizardfolk Cyan

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#39989CContrast
+ Add to Basket
from€2.94· compare 8 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Maggot Skin

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#CBC861Contrast
+ Add to Basket
from€2.94· compare 9 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Magic Blue

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#116DACContrast
+ Add to Basket
from€3.70· compare 4 shops· priced 16 Sep
Paint

€0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Maize Yellow

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#F6D31FContrast
+ Add to Basket
from€2.94· compare 8 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Malignant Green

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#BECB3DContrast
+ Add to Basket
from€2.94· compare 7 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Moody Mauve

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#A14F7DContrast
+ Add to Basket
from€2.94· compare 7 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Moonlake Coral

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#A5396DContrast
+ Add to Basket
from€2.94· compare 9 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Mummified Grime

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#666748Contrast
+ Add to Basket
from€2.94· compare 8 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Murder Scene

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#6E2A39Contrast
+ Add to Basket
from€2.94· compare 8 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Noble Skin

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#4F493DContrast
+ Add to Basket
from€2.94· compare 5 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Nuclear Sunrise

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#E56F25Contrast
+ Add to Basket
from€2.94· compare 7 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Occultist Cloak

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#30323EContrast
+ Add to Basket
from€2.94· compare 8 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Ochre Clay

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#B8A936Contrast
+ Add to Basket
from€2.94· compare 8 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Orc Skin

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#2D5B2FContrast
+ Add to Basket
from€3.70· compare 3 shops· priced 16 Sep
Paint

€0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Pallid Bone

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#E1CC95Contrast
+ Add to Basket
from€3.70· compare 4 shops· priced 16 Sep
Paint

€0.21/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Pastel Indigo

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#9FBCDAContrast
+ Add to Basket
from€2.94· compare 9 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Pastel Lavender

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#D5BFD4Contrast
+ Add to Basket
from€2.94· compare 8 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Pastel Salmon

Army Painter · Speedpaint 2.0 18ml

#F3C498Contrast
+ Add to Basket
from€2.94· compare 8 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.16/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Which products count as contrast paints is decided one range at a time from what the maker sells the range as, not by matching the word "contrast" in a name. Washes and inks are different products and are not listed here; nor are undercoats, which have their own comparison: primers compared. Browse every paint range.