Paint PickerPaintPicker

Get alerted when clearance sales go live at our partner shops

Contrast Paints Compared

473 contrast-style paints from 7 makers — Speedpaint 2.0, Quick Gen Color, Citadel Colour Contrast, Xpress Color and more — compared with each other. These are the ranges the makers sell as one-coat paints: thin, strongly tinted colour for painting over a light undercoat. Prices are the last ones we checked at the shops we track.

Showing 353 of 473 contrast paints with a shop price

Wicked Purple

Vallejo · Xpress Color 18ml

#756566Contrast
+ Add to Basket
from€3.20· compare 7 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.18/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Willow Bark

Vallejo · Xpress Color 18ml

#392B27Contrast
+ Add to Basket
from€3.20· compare 7 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.18/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Zombie Flesh

Vallejo · Xpress Color 18ml

#856B5AContrast
+ Add to Basket
from€3.20· compare 7 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.18/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Dreadnought Yellow

Vallejo · Xpress Color Intense 18ml

#D38821Contrast
+ Add to Basket
from€3.20· compare 6 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.18/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Heretic Turquoise

Vallejo · Xpress Color Intense 18ml

#13514BContrast
+ Add to Basket
from€3.20· compare 6 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.18/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Hospitallier Black

Vallejo · Xpress Color Intense 18ml

#252527Contrast
+ Add to Basket
from€3.20· compare 4 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.18/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Legacy Blue

Vallejo · Xpress Color Intense 18ml

#272961Contrast
+ Add to Basket
from€3.20· compare 6 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.18/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Monastic Green

Vallejo · Xpress Color Intense 18ml

#004B37Contrast
+ Add to Basket
from€3.20· compare 6 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.18/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Phoenix Orange

Vallejo · Xpress Color Intense 18ml

#B1401EContrast
+ Add to Basket
from€3.20· compare 6 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.18/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Seraph Red

Vallejo · Xpress Color Intense 18ml

#6B1411Contrast
+ Add to Basket
from€3.20· compare 6 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.18/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Viking Grey

Vallejo · Xpress Color Intense 18ml

#45515DContrast
+ Add to Basket
from€3.20· compare 6 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.18/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Aeldari Emerald

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#007166
+ Add to Basket
from€6.68· compare 4 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.37/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Aethermatic Blue

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#4194A5
+ Add to Basket
from€5.04· compare 4 shops· priced 16 Sep
Paint

€0.28/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Aggaros Dunes

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#928551
+ Add to Basket
from€5.70· compare 5 shops· priced 17 Sep
Paint

€0.32/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Akhelian Green

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#005F77
+ Add to Basket
from€5.20· compare 6 shops· priced 16 Sep
Paint

€0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Apothecary White

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#C2D4E3
+ Add to Basket
from€5.04· compare 5 shops· priced 16 Sep
Paint

€0.28/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Asurmen Blue

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#005A94
+ Add to Basket
from€4.94· compare 4 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.27/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Baal Red

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#CA1A26
+ Add to Basket
from€5.04· compare 4 shops· priced 16 Sep
Paint

€0.28/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Bad Moon Yellow

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#FDC70C
+ Add to Basket
from€5.04· compare 4 shops· priced 16 Sep
Paint

€0.28/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Basilicanum Grey

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#4C4C4B
+ Add to Basket
from€5.90· compare 5 shops· priced 5 Jul
Paint

€0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Black Legion

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#212122
+ Add to Basket
from€5.70· compare 4 shops· priced 17 Sep
Paint

€0.32/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Black Templar

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#353534
+ Add to Basket
from€5.70· compare 5 shops· priced 17 Sep
Paint

€0.32/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Blood Angels Red

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#9B0E12
+ Add to Basket
from€5.70· compare 5 shops· priced 17 Sep
Paint

€0.32/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Briar Queen Chill

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#6AA8B9
+ Add to Basket
from€5.04· compare 4 shops· priced 16 Sep
Paint

€0.28/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Celestium Blue

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#134A86
+ Add to Basket
from€5.04· compare 4 shops· priced 16 Sep
Paint

€0.28/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Creed Camo

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#2E7046
+ Add to Basket
from€5.04· compare 4 shops· priced 16 Sep
Paint

€0.28/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Cygor Brown

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#522B28
+ Add to Basket
from€5.04· compare 5 shops· priced 16 Sep
Paint

€0.28/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Dark Angels Green

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#002722
+ Add to Basket
from€5.04· compare 4 shops· priced 16 Sep
Paint

€0.28/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Darkoath Flesh

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#AF756B
+ Add to Basket
from€5.04· compare 5 shops· priced 16 Sep
Paint

€0.28/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Doomfire Magenta

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#C90077
+ Add to Basket
from€5.61· compare 4 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.31/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Dreadful Visage

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#B6A1B6
+ Add to Basket
from€5.04· compare 4 shops· priced 16 Sep
Paint

€0.28/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Flesh Tearers Red

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#610705
+ Add to Basket
from€5.70· compare 4 shops· priced 17 Sep
Paint

€0.32/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Frostheart

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#00547A
+ Add to Basket
from€5.20· compare 4 shops· priced 16 Sep
Paint

€0.29/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Fyreslayer Flesh

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#8D5D4B
+ Add to Basket
from€5.70· compare 3 shops· priced 17 Sep
Paint

€0.32/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Garaghak's Sewer

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#6E5027
+ Add to Basket
from€5.04· compare 3 shops· priced 16 Sep
Paint

€0.28/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Gore-Grunta Fur

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#713C14
+ Add to Basket
from€5.04· compare 5 shops· priced 16 Sep
Paint

€0.28/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Gryph-Charger Grey

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#558BA7
+ Add to Basket
from€5.70· compare 5 shops· priced 17 Sep
Paint

€0.32/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Gryph-Hound Orange

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#B2421B
+ Add to Basket
from€5.04· compare 4 shops· priced 16 Sep
Paint

€0.28/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Guilliman Flesh

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#B1675A
+ Add to Basket
from€5.04· compare 4 shops· priced 16 Sep
Paint

€0.28/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Gutrippa Flesh

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#548856
+ Add to Basket
from€5.70· compare 4 shops· priced 17 Sep
Paint

€0.32/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Hexwraith Flame

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#00A237
+ Add to Basket
from€5.90· compare 3 shops· priced 5 Jul
Paint

€0.33/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Imperial Fist

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#FBAD16
+ Add to Basket
from€5.70· compare 4 shops· priced 17 Sep
Paint

€0.32/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Ironjawz Yellow

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#D5A335
+ Add to Basket
from€5.75· compare 4 shops· priced 13 Sep
Paint

€0.32/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Iyanden Yellow

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#E69915
+ Add to Basket
from€5.04· compare 6 shops· priced 16 Sep
Paint

€0.28/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Karandras Green

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#007938
+ Add to Basket
from€5.04· compare 4 shops· priced 16 Sep
Paint

€0.28/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Kroxigor Scales

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#00798D
+ Add to Basket
from€5.04· compare 4 shops· priced 16 Sep
Paint

€0.28/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Leviadon Blue

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#00162C
+ Add to Basket
from€5.04· compare 4 shops· priced 16 Sep
Paint

€0.28/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Leviathan Purple

Citadel (Warhammer Paints) · Citadel Colour Contrast 18ml

#17034C
+ Add to Basket
from€5.04· compare 4 shops· priced 16 Sep
Paint

€0.28/ml · cheapest price ÷ 18 ml

Which products count as contrast paints is decided one range at a time from what the maker sells the range as, not by matching the word "contrast" in a name. Washes and inks are different products and are not listed here; nor are undercoats, which have their own comparison: primers compared. Browse every paint range.